“Dzieci Diuny” to kolejna fascynująca wyprawa do wyjątkowego uniwersum

“Diuna” od lat fascynuje i pobudza wyobraźnię. Wyjątkowe pod wieloma względami uniwersum zaczęło się też z czasem rozszerzać, co zaowocowało kolejnymi powieściami. “Dzieci Diuny” dostępna w Taniej Książce to trzeci tom przedstawiający walkę o władzę nad pustynną planetą.

Jak powieść prezentuje się na tle swoich poprzedniczek?

Kiedy pierwsza część jakiejkolwiek serii okazuje się wybitnym dziełem i staje się popularna, to pojawia się to oczywiste pytanie. Dla samych autorów coś takiego również okazuje się wielkim wyzwaniem. Należy utrzymać poziom i napisać coś tak samo interesującego, jak wcześniej. Jeśli sprawa dotyczy “Diuny” to raczej ciężko następnym częściom przebić powieść, od której wszystko się zaczęło. Tyle że nie przekreśla to automatycznie ich wartości. Są również fascynujące i najlepiej ich nie pomijać. Stanowią interesujące elementy całości i posiadają przy tym niesamowity klimat.

Dobrym dowodem na to są “Dzieci Diuny”. Przyznam też, że początkowo nie miałem większej chęci sięgać po kolejne tomy. Kiedy w końcu się do tego przekonałem, zaskoczyłem się, jak wiele mają do zaoferowania. Cieszę się też, że to zrobiłem. Ładne wydania książek zachęciły mnie także do ponownego przypomnienia sobie cyklu. Po skończeniu trzeciego tomu mogę powiedzieć, że jest to jedna z lepszych odsłon serii. W drugiej części zauważyłem lekki spadek formy, lecz powieść “Dzieci Diuny” to zrekompensowała.

Bardzo ciekawie został ukazany konflikt pomiędzy prawowitymi następcami tronu, dziećmi Paula, a sprawującą władzę regentką, jego siostrą. W tej walce jest jeszcze trzecia strona konfliktu – ród Corrinów. Dało to obszerne możliwości do stworzenia wielu wątków, które jak zwykle w przypadku autora zachwycają detalami oraz zaskakują. Jest też intrygująca postać kaznodziei, którego pojawianie się dużo wnosi do całości. Sporo się przez to dzieje i zamiast streszczać tę książkę, zachęcam do jej przeczytania i przekonania się o tym.

“Dzieci Diuny” to nieodłączna część klasycznej serii

Warto w tym miejscu nadmienić, że nie należy traktować tego tomu jako opowieści oderwanej od cyklu. Szczególnie jeśli nie czytało się wcześniej nic z uniwersum “Diuny”. Najlepiej zacząć od początku, ponieważ w ten sposób można połapać się w wydarzeniach, chronologii i postaciach. Robiąc tak, dostaje się wspaniały obraz większej całość tego, co stworzył Frank Herbert w ramach tej serii. Jest to coś niesamowitego, a klimatu nie sposób opisać słowami. Wystarczy sięgnąć po pierwszą część a skończyć tę przygodę na ostatniej.

Copyright © 2021